Zaštita računala i podataka od zlonamjernih programa (malware)

Sigurnost računala i podataka

Na početku ovog teksta, moramo napomenuti da u današnje vrijeme apsolutne sigurnosti nema i nitko vam ne može garantirati sto postotnu sigurnost računala i podataka, ali držeći se ovih smjernica za zaštitu, možete u bitnoj mjeri podići razinu sigurnosti vašeg računala i osigurati se od gubitka dragocjenih podataka.

Ovo je nekoliko točaka kojih bi se trebalo držati:

Pazite što otvarate

Vaše odluke su prva i posljednja linija obrane. Vaša svijest o informacijskoj sigurnosti najbolji je sigurnosni alat, stoga prije nego što nešto otvorite ili kliknete na neki link, razmislite dva puta. Čak i ako je od poznatog pošiljatelja. Osobito budite oprezni prilikom davanja suglasnosti da se na vaše računalo nešto instalira. Obično se u Windows operativnom sustavu prilikom instalacije novog programa pri izvršavanju kôda kojem je potreban pristup zaštićenim dijelovima operativnog sustava zatamni ekran i pita korisnika za dopuštenje. Ako niste sami pokrenuli ugradnju aplikacije za koju pouzdano znate što radi, ne odobravajte ovu akciju!

Zaštita računala, tableta i mobitela antivirusnim programom

Vodite računa da antivirusni program bude instaliran, aktivan i da se redovito ažurira. Neka rješenja dolaze u paketima sa drugim sigurnosnim softverom (npr. vatrozidom), dok su neka samostalna. Operacijski sustav Windows provjerava prisutnost i ispravan rad antivirusnog softvera te će u slučaju problema korisnika upozoriti crvenim štitom u statusnoj traci (system tray). Danas na tržištu postoji puno antivirusnih programa koji su u osnovnoj inačici besplatni, tako da bez ikakvog troška možete postići osnovnu razinu sigurnosti. Uskoro ćemo staviti kratki pregled antivirusnih programa da možete na jednom mjestu pregledati i odabrati rješenje koje vam najbolje odgovara. Svakako obratite pozornost, kada odabirete sigurnosne alate, ne nasjedajte na oglase po sumnjivim web stranicama. Često se zlonamjerni program krije u obliku lažnog antivirusnog softvera ili stranice koja imitira da je na vašem računalu upravo pronađen virus!

Složene i različite lozinke

U današnje vrijeme, računala iznimno brzo mogu isprobavati različite kombinacije imena i lozinki pa su lozinke koje sadrže riječi iz govornog jezika, datume, imena i slično, iznimno jednostavne za pogađanje. Dobra lozinka sastoji se od minimalno 8 znakova, mješavine brojeva te malih i velikih slova. Dodatnu sigurnost pruža korištenje interpunkcijskih znakova. Naravno, ovakve je lozinke prilično teško upamtiti, pogotovo ako su različite za svaki servis (što je svakako preporučljivo). Zato postoje aplikacije za upravljanje lozinkama (eng. password manager) koje pomoću jedne lozinke štite sve ostale. Jedna takva aplikacija je KeePass Password Safe. Nakon što instalirate ovaj programčić, pazite samo da ne zaboravite glavnu lozinku i sve vaše ostale lozinke su sigurno spremljene na jednom mjestu. Više o tom programu i njegovoj upotrebi uskoro…

Izbjegavajte online rizike

Nemojte ići na stranice koje vam se čine sumnjivima. U tu kategoriju najčešće ulaze stranice sa piratskim ili pornografskim sadržajem. Svakako odustanite od otvaranja stranice, ako vam vaš Internet preglednik sugerira da bi stranica koju pokušavate otvoriti mogla biti potencijalno opasna.

Zaštite svoj identitet i podatke koje upisujete na web stranicama

Kada ostavljate svoje podatke na web stranicama, pazite da su te stranice zbilja te za koje se predstavljaju (bilo bi idealno da imaju https:// oznaku na početku web adrese). Na taj način ste sigurni da nećete ostaviti svoje podatke negdje bi se oni mogli zloupotrijebiti. Svakako pazite što objavljujete online na raznim servisima ili društvenim mrežama, jer nikad ne znate kako bi se ti podaci mogli iskoristiti.  Kada plaćate proizvode koje naručujete preko Interneta, izbjegavajte javna računala i javnu WiFi mrežu. Također, svakako koristite provjerene web trgovine.

Ažurirajte programe

Vodite računa da imate uključeno automatsko ažuriranje operativnog sustava i aplikacija – sigurnosni propusti u softveru stalno se otkrivaju. Kako vas ne bi ostavili ranjivima, uključite automatsko ažuriranje u operativnom sustavu i svim aplikacijama koje dolaze u kontakt sa sadržajima s Interneta (npr. čitači za PDF dokumente). Operacijski sustav Windows promatra je li automatsko ažuriranje operativnog sustava uključeno te upozorava korisnika ako nije.

Sigurnosna pohrana podataka (eng. Backup) 

Najbolja zaštita računala, odnosno podataka na njemu izvodi se da redovito radite sigurnosnu pohranu svojih podataka. Najbolje bi bilo da su podaci pohranjeni na nekom disku koji se fizički nalazi na drugoj lokaciji od vašeg računala. U tu svrhu možete koristiti brojne „cloud“ servise koji su danas dostupni, a da nije potrebno plaćati njihovo korištenje. Najpoznatiji su: MEGA, pCloud, MediaFire, Dropbox, Google Drive, iCloud, OneDrive… O svim tim servisima uskoro ćete moći podrobnije čitati na našim stranicama….

Ako trebate pomoć sa zaštitom vašeg računala ili podataka slobodno nam se obratite. Listu naših usluga možete pogledati ovdje.